Siit artiklist leiad nõuandeid keraamika töökoja sisustamiseks.
Ruum
Keraamikatöökoja ruumile erilisi nõudmisi pole. Soovitav on, et põrandad oleks kaetud kergesti puhastatava kattega. Tööruumi suurus sõltub töökoja profiilist. Üldiselt 75 m2 on piisav, et läbi viia rühmatööd kuni 20 inimesele. Tööruum ja ahjuruum peaksid asuma soovitavalt eraldi ruumides, et vältida keramika põletuse ajal õhku lenduvate kahjulikke ainete sissehingamist. Ahjuruumi minimaalne suurus peaks olema 6 m2 (3x2m) ja seal peaks olema hea väljatõmbeventilatsioon kas tsentraalsesse süsteemi või läbi seina otse välja. Ahi peaks olema ventilatsiooniga otse ühendatud (ahjudel on tavaliselt ühendamise koht kas küljel või kaane peal).
Riiulid
Keraamikatöökojas on riiulid vajalikud nii materjalide ja tööriistade hoidmiseks, kui saviesemete kuivatamiseks. Saviesemete kuivatamiseks on sobilikud tugevad, hõreda konstruktsiooniga puitriiulid. Hõre konstruktsioon võimaldab õhu liikumist ja võimaldab saviesemetel ühtlaselt kuivada.
Kuna keraamika valmistamise protsess nõuab aeg-ajalt saviesemete ümberpaigutamist (töölaualt riiulisse, hiljem ahjuruumi lõppkuivatusele ja põletusse, sealt jälle tööruumi glasuurimisele jne), on otstarbekas esemete tõstmiseks kasutada vineerist või puidust aluseid. Aluste mõõdud peaksid sobima riiuli mõõtudega, neid peaks olema kerge tõsta ja nad ei tohiks esemete raskuse all läbi painduda. Väikese tootmise korral on otstarbekas soetada ratastel riiulid. Selline riistapuu teeb esemete liigutamise erinevate töötsoonide vahel.
Töölauad
Töölauad peaksid olema tugeva konstruktsiooniga ja kergestipuhastatava kattega. Saviga töötamisel on soovitav kasutada ka voolimisaluseid. Selleks sobivad vettimavad plaadid (vineer, puitlaastplaat, valatud kipsplaat). Alused aitavad vältida savi kleepumist tööpinnale.
Setiti ja kraanikauss
Keraamikatöökotta sobib kahe osaga suurem kraanikauss. Savijääke sisaldava pesuvee eelpuhastamiseks on hädavajalik kraanikausi ja kanalisatsioonisüsteemi vahele paigaldada mitmekambriline setiti. See väldib kanalisatsioonisüsteemi ummistumist savi- ja glasuurijääkide tõttu.
Savide säilituskast
Savide hoidmiseks on soovitav kasutada kaanega suletavat plastikkasti. Selline kast aitab vältida savide kuivamist säilitamisel. See võiks olla mahuga 100L. Savi peaks säilitama jahedamas ruumis ning vältima selle läbikülmumist.
Keraamikaahi
Keraamika ahju valimisel peaks silmas pidama esmalt ahju suurust (töömaht) ja põletuskoormust. Saadaolevat elektritoidet (kas töökojas on tööstusvool). Ostmisel tuleks jälgida kontrolleri ja ahjuvarustuse (riiulid, vahepostid) olemasolu ja sobivust rakendusega (keraamika, klaas). Jälgima peaks, et ahju tarnija pakub garantiid, hooldust ja õpetab ahju kasutama (Loovuspoest saab kõike seda).
– Pealtlaetavad ümarahjud mahuga 30-300L (KITTEC, LAC). Need on kõige populaarsemad ahjud nii hobikeraamikutele kui väiksematesse savikodadesse. Neid on mugav kasutada ja oma suhteliselt lihtsa konstruksiooni tõttu on soodsaima hinnaga. Sobiv madala ja keskmise põletuskoormuse korral. ugav on pakkida kuni 150(200) liitrist ahju. Suurema ahju vajaduse korral peaks vaatama eestlaetavate poole.
– Eestlaetavad kamberahjud 50-250L (KITTEC, LAC). Selliseid ahjusid on mõtet valida suurema põletuskoormuse korral ning kui on vaja suuremata ahju. Suuremahulist eestlaetavat ahju (suurem kui 150 (200) liitrit) on võrreldes pealtlaetavaga mugavam pakkida. Küttekehad (spiraalid) võivad olla paigaldatud pesadesse või keraamilistele torudele. Torudele paigaldatud küttekehadel on veidi pikem tööiga, kuna need ei vaju ajapikku längu. Ühtlasema soojuse jaotuse tagavad ahjud, mille küttekehad asuvad 5 küljes – see on kriitilisem just suurema mahuga ahjude korral. Kamberahjude eeliseks on ka parem soojusisolatsioon.
Potikeder
Korraliku elektrilise potikedra soovitavad parameetrid: Päri- ja vastupäeva lülitus; elektrooniline kiiruse reguleerimine; reguleeritava kiiruse vahemik 0-250p/min; eemaldatav (kergesti puhastatav) pritsmevann; võimsus 300-500W. Vabalt liigutatav jalapedaal.
Rullpress
Rullpress annab võimaluse lihtsalt saada ühtase paksusega saviplaati, millest on hõlbus erinevaid vorme luua. Rullpress koosneb tugevast töölauast (mida saab ühtlasi kasutada ka savimasside ettevalmistamiseks) ja rullvaltsist. Heal rullpressil on saviplaadi paksus sujuvalt reguleeritav.
Ekstruuder
Selle seadmega on võimalik pressida erineva profiiliga nööri, linti, toru. Ekstruuderil on vahetatavad šabloonid. Ekstruuder on kasulik riistapuu näiteks nöör-tehnikas esemete valmistamiseks. Suuremad ekstruuderid võimaldavad lihtsalt välja pressida ka terve savinõu profiili kas ümmarguse või kandilise toruna. Lisada tuleb panna vaid põhi ja sang. Olemas on ka väikesed ekstruuderid, millega saab teha kaunistuselemente (erineva profiiliga nöörid).
Glasuurimiskapp
Glasuurimiskapp on töökojas hädavajalik, kui esemeid soovitakse glasuurida pritsimistehnikas. Seade kujutab endast tõmbekappi, mis aitab vältida peente pritsmete sissehingamist glasuurimisel ja kaitsta ümbritsevat ruumi pritsmete eest. Kõige tõhusamad on glasuurimiskapid, mille tagasein on pritsmete kinnipüüdmiseks langeva veekardinaga. Glasuurimiskapi oluliseks osaks on ka pöördalus, millele glasuurimise ajaks asetatakse ese.
Materjalid
Valik töövahendeid: Voolimisalused, voolimispulgad, pintslid, rullid jne
Valik savisid: Kindlasti Valget voolimissavi 9/SF, teisi ka katsetamiseks.
Valik glasuure: Võib katsetamiseks võtta nii valmisglasuure kui puberglasuure. Küsi üle, millised glasuurid on alustajatele kindlapeale minek.