Saada küsimus!

Millist ahju valida?

AHJU SUURUS

Ahju valimisel oluliseks kriteeriumiks on ahju suurus. Suurus tuleks valida vastavalt rakendusele – arvestama peaks võimalikku põletuste sagedust, partiide suurust ja ka põletatavate esemete suurust (et esemed mahuks vabalt ahju). Õige suurusega ahi hoiab kokku energiat põletustel ning ka pakkimiseks ja põletusteks kuluvat aega. Tabelis on toodud mõned orientiirid ahju valikuks.

 

 

Kellele

Ahju maht liitrites

Ahju tüüp

Hobikeraamikule

20-60

pealtlaetav

Kooli, lasteaeda ja külakeskusesse

60-120

pealtlaetav

Keraamikastuudiosse

100-200

Pealtlaetav, eestlaetav

Stuudio, väike tootmine

200+

Pealtlaetav, eestlaetav, vagunahi

 

 

 

PEALTLAETAV VÕI EESTLAETAV

Väiksemate ahjude (kuni 200l) korral on osutunud kõige praktilisemaks ja populaarsemaks pealtlaetavad ümmargused ahjud (KITTEC CB Studio-line). Oma suhteliselt lihtsa konstruktsiooni tõttu on need hinnalt ka soodsaimad. Liiga suur pealtlaetav ahi pole praktiline, sest oma suure sügavuse tõttu on seda raske pakkida (esemeid paigutada).

Kui rakendus nõuab kandilist ahju, võib soovitada pealtlaetavatest KITTEC SQUADRO-t.

 

Eestlaetavad ahjusid on mõtet valida suurema põletuskoormuse korral ning kui on vaja suuremamahulist ahju.

Kandilistel ahjudel võivad küttekehad (spiraalid) olla paigaldatud pesadesse või keraamilistele torudele. Torudele paigaldatud küttekehadel on veidi pikem tööiga, kuna need ei vaju vananedes längu.

Kandilistel ahjudel tagab ühtlasema soojuse jaotuse selline variant, kus küttekehad asuvad 5 küljes - see on kriitiline just suurema mahuga ahjude korral.

 

KAS TÖÖSTUSVOOL

Ahju ostmisel tuleb vaadata ka seda kui palju ja millist voolu see tarbib ja kas planeeritavas ahjuruumis on vajalik võimsusvaru olemas.

Enamuses kodudes on olemas ühefaasiline vool (230V). Sellise voolu peal töötavad väiksemad ahjud mahuga kuni 40(60) liitrit. Hobikeraamikule tavaliselt sellest piisab.

Suuremad ahjud tarbivad aga kolmefaasilist voolu (tööstusvoolu 380(400)V).

 

MILLINE KONTROLLER

Kontrolleri valimisel tuleb lähtuda sellest, mida ahjuga tegema hakatakse. Peamine näitaja, mis kontrollereid eristab on programmeeritavate segmentide arv ja kasutusmugavus. Programmeeritavad segmentide arv tähendab, mitu temperatuuri tõusu, -jahutuse ja hautuse segmenti ühe põletuse jooksul saab läbi viia. Keraamikale piisab tavaliselt ühe- või kaheastmelisest tõusust, hautusest lõpptemperatuuril, millele järgneb vaba jahtumine (TC 44, TC 66). Kui ahjuga soovitakse peenemaid klaasitöid teha, siis peaks kontroller olema võimekam (TC 88E, TC507), kuna tarvis on mitmeastmelist juhitud jahutust ja erineva kiirusega kuumutamise segmente.

 

Soovitav on õige kontrolleri valik teha koos ahju ostuga, sest hiljem võimekama kontrolleri juurdeostmine kujuneb palju kallimaks kui see kohe koos ahjuga ostes.

 

Loovuspoes pakutavatel ahjudel on keraamikapõletuseks sobiv lihtne kontroller hinna sees.

 

VENTILATSIOON

Kui ahi asub ruumis, mis on ühenduses ruumidega kus viibivad inimesed (töökoda, eluruumid), peaks põletusel ahjust eralduvad aurud välja ventileerima. Eralduvad gaasid pole ei tervislikud ega meeldivad. Isegi kui ahi on eraldi ruumis, aitab ventileerimine ühtlustada ruumi temperatuuri, tuua lisahapniku ahju keskkokonda. Lisahapnik aitab paremini esile tuua glasuuride värvid (eriti punased) ja vähendab naabervärvide omavahelist mõju.

Paremad ahjud on need, millel saab väljatõmbeventilatsiooni ühendada statsionaarselt ahju külge (nt KITTEC).

Lisavarustusena on võimalik suuremate ahjude juures automaatikaga juhtida ka väljatõmbeventilaatorit ja avada ahju ventilatsiooniklappi.

 

KLAASIST

Klaasiahjudes (fusing) kuumutatakse vaid ühte korrust ülevalt poolt, keraamikaahjudes aga mitmel korrusel olevaid esemeid külgedelt. Kuna klaasi puhul on tegemist tavaliselt madala lameda materjaliga võimaldab ülalt kütmine kogu materjali ulatuses kuumutada kiiresti ja ühtlaselt. Klaasi küljelt kuumutades tekivad tsoonides temperatuurierinevused ja klaas võib mõraneda. Keraamika ahjus saab seda vältida temperatuuri aeglasema tõusuga.

Kui on aga soov töötada nii keraamika kui klaasiga, on sobivaim kombivariant kus pealtlaetavale ahjule lisatakse lisavarustusena kaanealune küte (KITTEC). Kaanealuse kütte proportsiooni on võimalik muuta ning seda saab ka välja lülitada.

Klaasittööks planeeritud ahjule tuleks paigaldada ka võimekam kontroller, mis võimaldab programmeerida mitmeid kuumutamise ja jahutuse segmente (nt. Bentrup TC88 või Bentrup TC507).

 

MIDA VEEL VAJA ON

Riiulid (ahjuplaadid)

Selleks, et põletusi läbi viia, on kindlasti vaja ahjuriiuleid koos vahepostidega. Loovuspoes pakutavatel ahjudel on riiulid ahjuga komplektis. Riiulite arv sõltub taas rakendusest. Kui plaanitakse põletama hakata rohkem madalamaid esemeid (taldrikud plaadid vms) on soovitav ahju optimaalsemaks täitmiseks soetada lisariiuleid.

Vahepostide (piilarid) komplektis peaks olema erineva kõrgusega poste, et saaks ehitada just optimaalsema kõrgusega korruseid.

Vaheposte ja riiuleid saab rahulikult ka hiljem juurde osta.

 

Ahjupesu

Ahjupesu ehk ahjuplaatide kaitseaine on hädavajalik glasuuripõletustel ja töötamisel klaasiga. Sellega kaetakse ahjuplaatide pealmine pind, kaitsmaks neid valgunud glasuuri eest. Uute KITTEC-i ahjudega on 1 kg ahjupesu komplektis.

 

Põletustarvikud

Sõltuvalt rakendusest võib tarvis minna pärliriiuleid või põletusel esemete toestamiseks vajalikke erinevaid tugesid ja kolmjalgu.

  • Jaga:
  • facebook.com